Zajímavosti v okolí zámku Lemberk
Zdislavina studánka
Zdislavina studánka je podle legendy pramenem léčivé vody a najdete ji pod zámkem Lemberk. Je pojmenována po svaté Zdislavě, která byla zdejší zámeckou paní a proslula dobrosrdečností a léčitelskými schopnostmi. O Zdislavě se zmiňuje i Dalimilova kronika: „Pět mrtvých boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila.“ Pomocí zdejší vody prý vyléčila řadu nemocných, hlavně s očními problémy. Rozbor vody prokazuje, že přírodní pramen skutečně nějaké léčivé schopnosti má a poradí si různými vyrážkami. Studánka je umístěna pod empírovým glorietem s osmi toskánskými sloupy. Na zdejším místě najdete krásné prostředí a klid a jedná se o skutečně pěknou procházku. Vodu určitě ochutnejte, protože místní na ni nedají dopustit a denně ji pijí. Celoročně chladný pramen přijíždí navštívit každoročně mnoho turistů a neváhají se ve studené vodě vykoupat. Na místě najdete sošku svaté Zdislavy. Epírový gloriet pochází z 18. století a poslední rekonstrukce proběhla od roku 2007.
Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy
František Antonín Berka nechal roku 1699 zlikidovat kostel v Jablonném v Podještědí a zadal stavbu chrámu nad hrobem svaté Zdislavy. Bohužel, on sám se dokončení nedočkal a chrám byl vysvěcen až roku 1729. O stavbu chrámu se postaral vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt jehož projekt byl realizován v letech 1699 – 1722. V roce 1731 byly ostatky svaté Zdislavy přeneseny do krypty z dominikánského kláštera. Během stavby chrámu překročil obvod kostela městské hradby. Roku 1788 došlo k silnému poškození kostela požárem. Vnitřek tvoří soustava elipsoidů a nad centrálním je kopule vysoká 34 m. sochy na průčelí zhotovil J.F. Bienert v roce 1711. Vnitřní býzdoba je skutečně impozantní a bohatá, v kryptě najdete 24 malovaných obrázků na mědi, s motivem ze Zdislavina života. Barokní chrám byl povýšen na baziliku minor v roce 1996, jedná se o čestný titul kostela por přímou patronací papeže a uděluje se jenom významnějším kostelům. Hrob svaté Zdislavy je přístupná jen v den hlavní pouti – poslední květnová sobota. Do katakomb se můžete podívat jen po předchozí domluvě. V bazilice se provádí jenom v otevírací době.
Vyhlídková věž Jablonné v Podještědí
Vyhlídková věž na bývalém kostelu Narození Panny Marie je zprovozněna od dubna do srpna v určené otevírací době a za vstup zaplatíte poplatek (plné vstupné činí 20 Kč, snížené 10 Kč).
Kostel existoval již ve 13. století a prvně je písemně zmiňován v letech 1279 – 1290. Během husitských válek došlo k vypálení a roku 1457 k obnovení a vysvěcení jako Kostel Narození Panny Marie. Znovu vyhořel při městském požáru v roce 1788 a až do roku 1863 šlo o ruinu, kdy se o záchranu postarly rozsáhlá sklepení, která v dřívější době sloužila jako úkryt v dobách napadení. Město se postaralo o přepatrování a zřízení pivovaru, který fungoval až do roku 1932. Od roku 1945 sloužila budova pro některé školní třídy, to až do roku 1973, kdy byla postavena nová škola a tato stavba začla znovu chátrat. Střecha a věž byly opraveny roku 2002 Městským úřadem a věž se zprovoznila k vyhlídkám. Na věž musíte vyšlapat 176 schodů a z výšky například dohlédnete do nejstaršího čapího hízda ve střední Evropě, umístěného na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. Čápi zde hnízdí prý už od roku 1864.
Kryštofovo Údolí
Obec Kryštofovo Údolí leží v údolí říčky Rokytka pod svahy Ještědského hřbetu a byla založena v letech 1518 – 1528. Kdysi zde fungovaly doly na stříbrnou rudu a těžilo se olovo, což skončilo v polovině osmnáctého století. Šlo především o horníky a uhlíře, kteří se zasloužili o vznik vsi, kam dnes jezdí lidé za rekreací. Ves je známá díky dřevěnému kostelu sv. Kryštofa z raně barokní doby, z konce 17. století. Kostel je obložen břidlicovou krytinou, uvnitř najdete na stěnách a stropu patnáct maleb ze života Krista. K dalším zajímavostem obce náleží výstava betlémů. Najdete ji v prvním patře obecního hostince s názvem “U Kryštofa” a tady spatříte více jak dvacet kousků miniaturních až obrovských betlémů. Kromě vnitřních exponátů se potěšte během prosince do lednových Tří králů pohledem i na Jírův venkovní betlém s délkou 16 m, od známého malíře Josefa Jíry. Mezi zdejší technické památky patří železniční viadukt v Novině z let 1898-1900, se 198 m na délku, třiceti metry na výšku a se čtrnácti podpěrnými sloupy.
Hrad Grabštejn
Jestliže vás zajímají nejstarší hrady v Čechách, hrad Grabštejn bude pro vás tím pravým tipem na výlet. Grabštejn leží cca 3 km od Hrádku nad Nisou, blízko trojmezí Polska, Německa a Čech. Vystavěn byl již ve 13. století a až do století šestnáctého patřil pánům z Donína. Po zadlužení a dalších problémech Donínů se majitelem stal dr. Jiří Mehl ze Střelic a ten zajistil přestavbu hradu na reprezentační sídlo v renesančním slohu.
Při prohlídce hradu Grabštejn zavítáte do renesanční kaple sv. Barbory, do hradní věže nebo sklepení. V interiéru si prohlídnete nedávno nainstalované pokoje ve druhém patře, kde nechybí ložnice hraběnky Josefíny Clam-Gallasové, rokokový společenský salon a několik renesančních pokojů. Hrad nabízí čtyři různé prohlídkové okruhy. V interiérech hradu se v současnosti často pořádají zajímavé výstavy a koncerty. K dalším pravidelným akcím patří rytířské turnaje, festival Worldfest a Grabštejnské létohrádky.
Hrad a zámek Frýdlant
Ve Frýdlantu v Čechách se původní hrad ze 13. století rozšířil během 16. století o renesanční zámek a dnes zde tedy spatříte stavbu spojenou dvěma odlišnými architektonickými styly – středověkého hradu a renesančního zámku. Od roku 1622 do roku 1634 vlastnil Frýdlant Albrecht z Valdštejna. Jakmile byl zavražděn, stali se dalšími a zároveň posledními majiteli do roku 1945 Clam-Gallasové. Rod Clam-Gallasů své sbírky zpřístupnili veřejnosti už roku 1801 a tak si dobové interiéry mohli prohlédnout zájemci již před mnoha lety. Dnes máte k dispozici čtyři prohlídkové okruhy, které vám představí historii a interiéry hradu, zámku, kaple, podkroví. Uvidíte dámské a pánské pokoje, dětský pokoj, kuchyni, koupelnu, zbrojnici, rytířský sál i sbírku dýmek. Nejstarší exponáty pocházejí z období poloviny dvanáctého století a mezi nejmladšími najdete kousky z časů první světové války.
Zámek Zákupy
Státní renesanční zámek Zákupy stojí ve městečku stejného jména, osm kilometrů na východ od města Česká Lípa. Nádherné zámecké prostředí je doplněno hradním příkopem s medvědem Medouškem, anglickým a francouzským parkem a několika hospodářskými budovami. Při prohlídce interiérů zaplesá srdce milovníků vybavení císařských salonů z poloviny 19. století, papírových tapet, závěsů i nábytku s původními potahy. Celá expozice je zaměřena na bydlení nejvyšší šlechty v druhé polovině 19. století. Zdejší stropy namaloval známý český malíř Josef Navrátil. Určitě nevynechejte prohlídku barokní zahrady založené v sedmdesátých letech 17. století a upravované na začátku století osmnáctého Annou Marií Františkou. Zahrada získala vzhled italského typu terasové zahrady a nacházely se v ní umělé jeskyně, sochy, ozdobné vázy, altán, loubí, střelnice, skleníky, fontány a kuželník. Zdeší anglický krajinářský park pochází z 19. Století a původní vybavení zde nyní zastupuje jen švýcarský zahradní domek, rybníček se třemi ostrůvky a torzo neogotických skleníků.
Pro poznávání krásného okolí zámku Lemberk a zajímavostí slouží úžasné turistické trasy a cyklostezky.